wrapper

Dy botime të reja mbi çështje të mendimit islam
Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam po punon intensivisht për të nxjerrë nga shtypi dy përmbledhje mjaft interesante, pjesë e kolanës së Librave të Shkurtër të Institutit
Virtytet e Muhamed Ibn Ismail El-Buhariu, si trasmetuesi më i mirë i haditheve profetike
      Titulli: Muhtesar Sahih El-BuhariAutor: Imam Zejnudin Ahmed Ibn Abdul-Latif ZebidiBotues: AIITCViti i botimit: 2015 Cilësitë e Imam Buhariut:Imam Buhariu zë një pozitë shumë të
Drejtuesit e AIITC urojnë për detyrën kryetarin e ri të Komunitetit Mysliman të Shqipërisë
Tiranë, 13.03.2019 Drejtues të Institutit Shqiptar të Mendimit dhe të Qytetërimit Islam zhvilluan një vizitë në selinë e Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, ku u pritën nga kreu i ri
AIITC përforcon marrëdhëniet kulturore me institutin Yunus Emre
Tiranë, 12.03. 2019 Një përfaqësi e Institutit Shqiptar të Mendimit dhe të Qytetërimit Islam zhvilluan një vizitë pune në Institutin “Yunus Emre”, ku u pritën nga drejtori
Libra të rinj për bibliotekën publike të Kavajës
  Libroteka e Institutit Shqiptar të Mendimit dhe të Qytetërimit Islam, si një institucion kulturor në shërbim të lexuesit, ka në fokusin e vet, veç nismave e projekteve të shumta, edhe
Zyhdi Çaça, mësuesi i formuar në Medresenë e Naltë të Tiranës
Në praninë e intelektualëve, mësuesve dhe dashamirësve të kulturës u zhvillua në Pallatin Kavaljon të qytetit të Kavajës sesioni përkujtimor në nderim të figurës së
QSK Gërmenj aktivitet me fëmijët për rolin e dijes në formimin e personalitetit
Kavajë, 17.02.2019Qendra social-kulturore Gërmenj, nën kujdesin e Institutit Shqiptar të Mendimit dhe të Qytetërimit Islam, organizoi një veprimtari me titull “O Zot, ma shto diturinë!”, ku
AIITC synon të zgjerojë bashkëpunimin me institucione shkencore e kulturore në Kuvajt
Gjatë muajit shkurt, një delegacion i Institutit Shqiptar të Mendimit dhe të Qytetërimit Islam, i përbërë nga Kryetari i Bordit Drejtues AIITC, Dr. Faruk Borova, dhe Përgjegjësi i Departamentit
AIITC bashkëpunon me IETT për vlerësimin e kontributeve në mjekësinë shqiptare
Tiranë, 01.03.2019 Vlerësimi i personaliteteve që dhanë një kontribut të pashlyer në mjekësinë shqiptare është një detyrim moral e shoqëror. Prof. Dr. Bedri Bylyku është
VJERSHËTARË TË HERSHËM ÇAMËR SIPAS IBRAHIM D. HOXHËS
Kjo antologji vjen si copëz e trashëgimisë kulturore shqiptare, që përcjell fakte interesante të Çamërisë nga penat e saj të arta, vjershëtarë si Muhamet Çami, Hasan Tahsini,
“Hyrje në Islam”, manuali praktik dhe udhërrëfyesi që ka udhëzuar miliona besimtarë
  “Hyrje në Islam” i autorit dr. Muhamed Hamidullah, botim i AIITC, është një nga librat më të njohur mbi fenë islame në shek. XX, i përkthyer në mbi 12 gjuhë të
MUSLIMANËT NË EUROPË, ELEMENT MIRËKUPTIMI DHE PROGRESI - Mbyllet me sukses edicioni i 14-të i
Tiranë, 11.01.2019 Prania e muslimanëve në Europë ka një histori të hershme mbi një mijë vjeçare, ashtu si dhe kontributi i tyre nëqytetërimin europian. Fillimisht nëpërmjet
FAKTE INTERESANTE MBI HISTORINË E SHTETIT, SHOQËRISË DHE QYTETËRIMIT OSMAN
Perandoria Osmane u themelua në fund të shekullit XIII, në Azinë e Vogël veriperëndimore, dhe arriti kulmin e fuqisë së saj gjatë shekujve XVI-XVII, duke u shtrirë në pjesën më të
Fjalori Arabisht-Shqip pjesë e mozaikut të fjalorëve të gjuhëve lindore
Fjalori arabisht-shqip i autorit Sulejman Tomçini, botim i Institutit Shqiptar të Mendimit dhe të Qytetërimit Islam, përbën një prurje të bollshme në fushën e leksikografisë shqiptare. Ai
“Fjalor i orientalizmave në gjuhën shqipe”, vepër unike e leksikografisë shqiptare
Tahir Dizdari është një ndër emrat e njohur të gjuhësisë shqiptare, me një kontribut të jashtëzakonshëm në fushën e orientalizmave dhe leksikografisë. Si njohës i thellë

VEPRIMTARI

Hide Main content block

BOTIME TE REJA

Video

Rreth nesh

Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam (AIITC) është themeluar në vitin 1996, me vendim të Gjykatës së Tiranës nr. 143, datë 04. 03. 1996. Veprimtaria e këtij Instituti është e shumëfishtë dhe e larmishme në fusha të ndryshme si: shkencore, kulturore, studimore, botuese, informuese dhe dokumentuese. 

Lexo për më tepër

Lidhjet

radio

tv kontakt 2