wrapper

Forumi i Singaporit: Ftesë për krijimin e një karte të përbashkët etike midis ndjekësve të feve
Singapor, 13-14 tetor 2017 Organizata Islame për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (ISESCO) në bashkëpunim me Fondacionin e Thirrjes Islame në Singapor, zhvilluan në Singapor forumin e dytë të drejtuesve
AIITC boton katalogun e sahatkullave në trojet shqiptare
Një pjesë mjaft interesante e trashëgimisë sonë kulturore, vjen në botimin e fundit të Institutit Shqiptar të Mendimit dhe Qytetërimit Islam, katalogun “Kullat mesjetare të sahatit në
Publicisti Islam Osmani dhuron botimet e tij  për librotekën e AIITC
11 tetor 2017 Publicisti nga Gjilani, Islam Osmani, vizitoi ambientet e Institutit Shqiptar të Mendimit dhe Qytetërimit Islam, ku u mirëprit nga Drejtori Prof. As. Dr. Ramiz Zekaj dhe Kryetari i Bordit Dr. Faruk Borova. Gjatë
اختتم أعماله المؤتمر الدولي حول مناهج المدارس الإسلامية الألبانية
أوهريد، مقدونيا: 07 / 10 / 2017م. بعد يومين من العروض المكثفة والمناقشات، اختتم أعماله المؤتمر الدولي الثالث المعنون "المدارس الإسلامية الألبانية اليوم: ومناهجها ونصوصها الدراسية"، حيث شارك في هذا المؤتمر إداريو التعليم الثانوي والتعليم العالي
Çel siparin konferenca ndërkombëtare rreth medreseve shqiptare
Ohër, 06.10.2017 Në praninë e funksionarëve të jetës fetare islame dhe instituticioneve edukative islame nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Mali I zi, Sanxhaku, Presheva dhe Bosnja Hercegovina filloi punimet e
Çelet ekspozita grafike për sahatkullat mesjetare të qyteteve shqiptare
Berat, 29 shtator 2017 Në Ditën Kombëtare të Trashëgimisë Kulturore, Instituti Shqiptar i Mendimit dhe Qytetërimit Islam mbështeti nismën e arkeologut Dritan Çoku, për të organizuar
خبر وفاة فضيلة الأستاذ حسن تشيبوري
     لقد تلقينا اليوم ببالغ الحزن والأسى خبر وفاة الأستاذ الفاضل حسن تشيبوري، و قد كان هذا الأستاذ لسنوات عديدة واحداً من الأعضاء البارزين في المجلس التنفيذي للمركز الألباني للفكر والحضارة الإسلامية، مقدماً بذلك مساهمات قيمة بالأفكار
RILINDJA E GJIN ALEKSIT: Auron Tare fut në paketat turistike xhaminë e famshme të Delvinës,  KMSH
Sezoni turistik në jug të Shqipërisë, këtë vit do të ketë një risi. Për herë të parë, grupet e turistëve do orientohen drejt një prej monumenteve më të rralla
  Ju njoftojmë se, së shpejti Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam, do të organizojë për të dhjetin vit radhazi konkursin “Çmimi AIITC”. Ky është një nga
Qendra Kulturore Abdulkadir Arnaut i dhuron botime të reja Librotekës së AIITC
Libroteka e Institutit Shqiptar të Mendimit dhe Qytetërimit Islam (AIITC), sistematikisht është pasuruar me botimet e “Qendrës Kulturore Abdulkadir Arnaut” (QKAA) në Prishtinë. Në këtë
المركز الألباني يوصل التعاون مع مركز إرسيكا
تيرانا: 01 يونيو 2017م.   يعد مركز الأبحاث للتاريخ والفنون والثقافة الإسلامية في إسطنبول المشهور أكثر باسمه المختصر «إرسيكا» IRCICA، من المؤسسات العلمية التي يتعاون معها المركز الألباني للفكر والحضارة الإسلامية تعاوناً
ZBULIMI   I PRANISË SË MUSLIMANËVE DHE BOSHNJAKËVE TË HARRUAR  NË SLLOVENI
07 Maj 2017 Fakti që më 1917 është shkruar për xhaminë dhe rei-sul-ulemanë është argument për jubileun e rëndësishëm IZ. Për këtë arsye IZ në Slloveni, vitin 2017
KULTURA ISLAME, E NGJIZUR FORT NË TRUNGUN E KULTURËS KOMBËTARE
Prof. As. Dr. Ramiz Zekaj Kultura fetare ka ushtruar ndikimet e veta pozitive në kulturën dhe qytetërimin shqiptar, në unitet dhe në bashkëveprim me ndikimet e tjera. Shqipëria, si zonë multikulturore dhe e
نقوش الآثار الإسلامية تنشر لأول مرة في ألبانيا
تيرانا 12/05/2017 م قام المركز الألباني للفكر والحضارة الإسلامية بتدشين أول كتاب ينشر نقوش الآثار الإسلامية في ألبانيا. جاء تدشين الكتاب "مجموعة من النقوش العثمانية من ألبانيا والجبل الأسود"، للباحث الهولاندي د. محمد توتونجو (رئيس مركز الأبحاث
AIITC merr pjesë në konferencën e 6-të ndërkombëtare të gjuhës arabe
Dubai: 2 – 4 maj 2017 Mbylli punimet e saj në Dubai Konferenca e 6-të Ndërkombëtare e Gjuhës Arabe, e organizuar nga Këshilli Ndërkombëtar i Gjuhës Arabe nën kujdesin e Shkëlqesisë

VEPRIMTARI

16 تشرين1/أكتوير 2017

Singapor, 13-14 tetor 2017 ...

BOTIME TE REJA

Rreth nesh

Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam (AIITC) është themeluar në vitin 1996, me vendim të Gjykatës së Tiranës nr. 143, datë 04. 03. 1996. Veprimtaria e këtij Instituti është e shumëfishtë dhe e larmishme në fusha të ndryshme si: shkencore, kulturore, studimore, botuese, informuese dhe dokumentuese. 

Lexo për më tepër

Lidhjet

radio

tv kontakt 2