wrapper

“Çmimi AIITC 2018”, një nga ceremonitë më të rëndësishme të vitit, shpall fituesit në edicionin 11
Pas një rrugëtimi të gjatë e të suksesshëm, “Çmimi AIITC” vjen në edicionin e tij të 11, në një stil krejt ndryshe, plot finesë e origjinalitet, duke sjellë për
Hamburg, 02.12.2018 Qendra Kulturore Islamike Shqiptare në Hamburg të Gjermanisë, në bashkëpunim me Institutin Shqiptar të Mendimit dhe të Qytetërimit Islam (AIITC), organizoi Akademinë “Popuj dhe
Librat dhe dorëshkrimet e vjetra në Librotekën AIITC
Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam disponon një nga librotekat më të pasura në vend. Ajo numëron rreth 10.000 tituj librash të fushave të ndryshme si: shkencë, kulturë, histori,
Panairi 21 i librit “Tirana 2018”, një ekspozitë e larmishme veprash e botimesh të zhanreve të
Panairi 21 i Librit “Tirana 2018” që u mbajt në Pallatin e Kongreseve në datat 14-18 nëntor, ishte një ekspozitë e larmishme ku u lëvruan zhanre të ndryshme për çdo lexues e
Bisedë me autorin Fate Velaj rreth romanit “Nilkon”
Tiranë, 14.11.2018 Dialogu ndërkulturor vazhdon të mbetet çelësi kryesor për njohjen e ndërsjellë mes popujve dhe rritjes së bashkëpunimit mes tyre. Një qasje mjaft interesante të
AIITC merr pjesë me botime kulturore në panairin 21 të librit “Tirana 2018”
Panairi i Librit “Tirana 2018”, në datat 14-18 nëntor, hap dyert për lexuesit dhe dashamirësit e kulturës në edicionin e tij të 21-të, tashmë me një traditë të konsoliduar.
Fjalori Arabisht-Shqip pjesë e mozaikut të fjalorëve të gjuhëve lindore
Fjalori arabisht-shqip i autorit Sulejman Tomçini, botim i Institutit Shqiptar të Mendimit dhe të Qytetërimit Islam, përbën një prurje të bollshme në fushën e leksikografisë shqiptare. Ai
Restaurohet sahat kulla 200 vjeçare e Kavajës
Kavajë, 31.10.2018   Bashkia e Kavajës organizoi një ceremoni festive me rastin e 200-vjetorit të krijimit të Sahat kullës së këtij qyteti, ku morën pjesë dhjetëra personalitete vendas
Mbahet samiti XVI i këshillit të lartë për edukim, shkencë dhe kulturë mes myslimanëve të vendeve
Santiago, 30.10.2018 Organizata Islame për Edukim, Shkencë dhe Kulturë "ISESCO", në bashkëpunim me Organizatën Botërore për Zhvillim dhe Organizatën Islame të Amerikës Latine dhe Karaibeve,
“Fjalor i orientalizmave në gjuhën shqipe”, vepër unike e leksikografisë shqiptare
Tahir Dizdari është një ndër emrat e njohur të gjuhësisë shqiptare, me një kontribut të jashtëzakonshëm në fushën e orientalizmave dhe leksikografisë. Si njohës i thellë
Metodologjia e historiografisë shqiptare në këndvështrimin e një historiani që guxon
Vërtetësia e fakteve historike të servirura nga historiografia shqiptare, ka qenë objekt diskutimi pas rënies së sistemit komunist. Nga një varg studiuesish të rinj vjen konstatimi që historiografia
Vlerësohet numri 19 revistës “Univers”
Tiranë, 05.10.2018 Pas daljes nga shtypi të numrit 19 të revistës kulturore-shkencore “Univers”, redaksia e kësaj reviste u mblodh në ambientet e librotekës së Institutit Shqiptar të
AIITC prezanton ide të reja bashkëpunimi kulturor
Tiranë, 04.10.2018 Zgjerimi i bashkëpunimit kulturor dhe shkencor me partnerë vendas e të huaj është një nga përparësitë e punës së Departamentit të Marrëdhënieve me
Mbyll punimet seminari mbi pedagogjinë e konvikteve dhe aspektet e saj praktike
Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam dhe Instituti Ndërkombëtar i Mendimit Islam, në bashkëpunim me Qendrën për Studime të Avancuara, Sarajevë, organizuan në Shkodër, më 29
Së shpejti dhuratë për lexuesin dy vëllime me poezi nga Ibrahim D. Hoxha
Instituti shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam ka futur në rrugën e botimit dy vëllime me poezi të historianit dhe shkrimtarit Ibrahim D. Hoxha, shkrimtari i shumë veprave poetike dhe historike, mes të

VEPRIMTARI

Hide Main content block

BOTIME TE REJA

Video

Rreth nesh

Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam (AIITC) është themeluar në vitin 1996, me vendim të Gjykatës së Tiranës nr. 143, datë 04. 03. 1996. Veprimtaria e këtij Instituti është e shumëfishtë dhe e larmishme në fusha të ndryshme si: shkencore, kulturore, studimore, botuese, informuese dhe dokumentuese. 

Lexo për më tepër

Lidhjet

radio

tv kontakt 2