wrapper

Delegacioni i AIITC takohet me myftiun e stambollit
Stamboll, 14 nëntor 2017Forcimi i lidhjeve të partneritetit me institucione kulturore, fetare e studimore në rajon përbën një nga shtyllat e veprimtarisë të Institutit Shqiptar të Mendimit dhe të
Së shpejti në shtyp numri i 18-të i revistës “Univers”
Tiranë, 13.11.2017 Pas një punë përgatitore disa mujore, redaksia e revistës shkencore kulturore “Univers” u mblodh në ambientet e Institutit Shqiptar të Mendimit dhe të Qytetërimit Islam,
Teknologjia, prioritet në komunikim ndërkulturor dhe në punën shkencore
E mërkurë, 08.11.2017 Teknologjia e informacionit (IT) është një nga degët me përparim marramendës në ditët e sotme. Me qëllimin për të ecur në hap me zhvillimet e kohës,
Shpallen fituesit e edicionit të 10-të të Çmimit AIITC
  Tiranë, 6 nëntor 2017 Edicioni i 10-të i Çmimit AIITC u kurorëzua në mjediset e Hotel Rogner me ceremoninë e shpalljes së fituesve. Të pranishëm në këtë ceremoni ishin
Departamenti i studentëve në AIITC çel siparin e aktiviteteve për vitin akademik 2017-2018
  Me rastin e fillimit të vitit të ri akademik, Departamenti i studentëve pranë Institutit Shqiptar të Mendimit dhe të Qytetërimit Islam organizoi seminarin me temë “Zëri i të rinjve,
Forumi i Singaporit: Ftesë për krijimin e një karte të përbashkët etike midis ndjekësve të feve
Singapor, 13-14 tetor 2017 Organizata Islame për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (ISESCO) në bashkëpunim me Fondacionin e Thirrjes Islame në Singapor, zhvilluan në Singapor forumin e dytë të drejtuesve
Publicisti Islam Osmani dhuron botimet e tij  për librotekën e AIITC
11 tetor 2017 Publicisti nga Gjilani, Islam Osmani, vizitoi ambientet e Institutit Shqiptar të Mendimit dhe Qytetërimit Islam, ku u mirëprit nga Drejtori Prof. As. Dr. Ramiz Zekaj dhe Kryetari i Bordit Dr. Faruk Borova. Gjatë
Mbyll punimet konferenca 2-ditore për kurrikulat  e edukimit islam në medresetë shqiptare
Ohër, 07.10.2017 Pas dy ditësh intensive me kumtesa, prezantime e diskutime, mbylli punimet e saj në Ohër të Maqedonisë Konferenca e tretë ndërkombëtare me temë “Medresetë shqiptare
Çel siparin konferenca ndërkombëtare rreth medreseve shqiptare
Ohër, 06.10.2017 Në praninë e funksionarëve të jetës fetare islame dhe instituticioneve edukative islame nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Mali I zi, Sanxhaku, Presheva dhe Bosnja Hercegovina filloi punimet e
Çelet ekspozita grafike për sahatkullat mesjetare të qyteteve shqiptare
Berat, 29 shtator 2017 Në Ditën Kombëtare të Trashëgimisë Kulturore, Instituti Shqiptar i Mendimit dhe Qytetërimit Islam mbështeti nismën e arkeologut Dritan Çoku, për të organizuar
Nekrologji për profesorin e nderuar Hasan Çipuri
  Ndahet nga jeta bashkëpuntori i AIITC, prof. dr. Hasan Çipuri   Tiranë, 29.09.2017   Sot është ndarë nga jeta në moshën 82 vjeçare profesori i nderuar Hasan Çipuri. Prej
RILINDJA E GJIN ALEKSIT: Auron Tare fut në paketat turistike xhaminë e famshme të Delvinës,  KMSH
Sezoni turistik në jug të Shqipërisë, këtë vit do të ketë një risi. Për herë të parë, grupet e turistëve do orientohen drejt një prej monumenteve më të rralla
  Ju njoftojmë se, së shpejti Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam, do të organizojë për të dhjetin vit radhazi konkursin “Çmimi AIITC”. Ky është një nga
Qendra Kulturore Abdulkadir Arnaut i dhuron botime të reja Librotekës së AIITC
Libroteka e Institutit Shqiptar të Mendimit dhe Qytetërimit Islam (AIITC), sistematikisht është pasuruar me botimet e “Qendrës Kulturore Abdulkadir Arnaut” (QKAA) në Prishtinë. Në këtë
AIITC vazhdon bashkëpunimin me qendrën studimore IRCICA
Tiranë, 1 qershor 2017 Qendra Studimore për Historinë, Artin dhe Kulturën Islame (IRCICA) është një prej institucioneve kërkimore, me të cilat Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam
Hide Main content block

BOTIME TE REJA

Video

Rreth nesh

Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam (AIITC) është themeluar në vitin 1996, me vendim të Gjykatës së Tiranës nr. 143, datë 04. 03. 1996. Veprimtaria e këtij Instituti është e shumëfishtë dhe e larmishme në fusha të ndryshme si: shkencore, kulturore, studimore, botuese, informuese dhe dokumentuese. 

Lexo për më tepër

Lidhjet

radio

tv kontakt 2