wrapper

AIITC shtrin bashkëpunimin me institucione kërkimore europiane  në sferën e studimeve fetare
Këto ditë zhvilloi një vizitë në mjediset e AIITC studiuesi italian, prof. dr. Davide Dainese, drejtor i bibliotekës G. Dosseti, pranë Fondacionit të Shkencave Fetare Gjoni XXIII (Fondazione per le scienze
AIITC zgjeron bashkëpunimin kulturor me Institutin e Monumenteve të Kulturës
Tiranë, 03.05.2019 Kryetari i Bordit drejtues të Institutit Shqiptar të Mendimit dhe të Qytetërimit Islam, z. Faruk Borova, i shoqëruar nga nëndrejtori i këtij instituti, z. Alban Kodra, zhvilluan një
المركز يعد إصدار دراسة عن النقوش العثمانية في ألبانيا والجبل الأسود
تيرانا: 11 أبريل 2019م. قريباً يختتم المركز الألباني للفكر والحضارة الإسلامية مشروعاً جديداً مثيراً لاهتمام الباحثين في مجال الدراسات الألبانية والإسلامية، وهو إصدار الدراسة "مجموعة النقوش العثمانية الموجودة في ألبانيا والجبل الأسود"، للباحث
مجلة
تيرانا: 17 / 04 / 2019م. في إطار التعاون المؤسسي مع مؤسسات ذات اهتمام مماثل بالثقافة الألبانية، قام ممثلون عن مكتب تحرير مجلة "يونيفرس" العلمية الثقافية بزيارة عمل إلى متحف التاريخ الوطني، وقد حضر في هذا اللقاء مديرُ المجلة د. أرديان موهاي، ورئيس
المركز يقدر  مساهمة الكاتب والإعلامي د. إبراهيم خوجا
تيرانا: 15 / 04 / 2019م. بمناسبة الذكرى 96 لميلاد المؤرخ والباحث د. إبراهيم خوجا، قام نائب مدير المركز الألباني للفكر والحضارة الإسلامية السيد ألبان كودرا ومسؤولة مكتبة المركز الألباني أفرديتا حسيني، بزيارة إلى منزل العالم المشهور، أحد نشطاء
المركز الألباني للفكر والحضارة  الإسلامية  يشارك في المؤتمر الدولي الثامن للغة العربية في دبي
دبي: 13 أبريل 2019م. بعد توزيع جائزة "محمد بن راشد" للغة العربية، تابع مؤتمر اللغة العربية الثامن أعماله بعرض دراسات بحثية في هذا المجال. و قد قدمت في هذا المؤتمر خلال السنوات الثامنة الماضية عشرات من الدراسات البحثية، حيث شاركت فيه حتى الآن أكثر
Xhamitë e shqipërisë, tregues i zhvillimit të arkitekturës shqiptare
Shkëputur nga libri "Xhamitë e Shqipërisë - Historia, Arkitektura, shek. XV-XIX"Autor: Prof. Dr. Aleksandër MeksiBotues: AIITC Ndërtimet e kultit mysliman, me shumëllojshmërinë e tyre, zënë
Virtytet e Muhamed Ibn Ismail El-Buhariu, si trasmetuesi më i mirë i haditheve profetike
      Titulli: Muhtesar Sahih El-BuhariAutor: Imam Zejnudin Ahmed Ibn Abdul-Latif ZebidiBotues: AIITCViti i botimit: 2015 Cilësitë e Imam Buhariut:Imam Buhariu zë një pozitë shumë të
VJERSHËTARË TË HERSHËM ÇAMËR SIPAS IBRAHIM D. HOXHËS
Kjo antologji vjen si copëz e trashëgimisë kulturore shqiptare, që përcjell fakte interesante të Çamërisë nga penat e saj të arta, vjershëtarë si Muhamet Çami, Hasan Tahsini,
“Hyrje në Islam”, manuali praktik dhe udhërrëfyesi që ka udhëzuar miliona besimtarë
  “Hyrje në Islam” i autorit dr. Muhamed Hamidullah, botim i AIITC, është një nga librat më të njohur mbi fenë islame në shek. XX, i përkthyer në mbi 12 gjuhë të
المسلمون في أوروبا مكون مهم من مكونات المجتمعات الأوروبية
- اختتمت بنجاح فعاليات الندوة 14 للبرنامج الأكاديمي "شعوب وثقافات" - تيرانا – ألبانيا، 11 يناير 2019 م المسلمون أصبحوا جزءً لا يتجزأ من النسيج الاجتماعي والديني والثقافي للمجتمعات الأوروبية، وأن التشريعات الأوروبية، ودولها تضمن للمسلمين
FAKTE INTERESANTE MBI HISTORINË E SHTETIT, SHOQËRISË DHE QYTETËRIMIT OSMAN
Perandoria Osmane u themelua në fund të shekullit XIII, në Azinë e Vogël veriperëndimore, dhe arriti kulmin e fuqisë së saj gjatë shekujve XVI-XVII, duke u shtrirë në pjesën më të
Fjalori Arabisht-Shqip pjesë e mozaikut të fjalorëve të gjuhëve lindore
Fjalori arabisht-shqip i autorit Sulejman Tomçini, botim i Institutit Shqiptar të Mendimit dhe të Qytetërimit Islam, përbën një prurje të bollshme në fushën e leksikografisë shqiptare. Ai
“Fjalor i orientalizmave në gjuhën shqipe”, vepër unike e leksikografisë shqiptare
Tahir Dizdari është një ndër emrat e njohur të gjuhësisë shqiptare, me një kontribut të jashtëzakonshëm në fushën e orientalizmave dhe leksikografisë. Si njohës i thellë
Së shpejti dhuratë për lexuesin dy vëllime me poezi nga Ibrahim D. Hoxha
Instituti shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam ka futur në rrugën e botimit dy vëllime me poezi të historianit dhe shkrimtarit Ibrahim D. Hoxha, shkrimtari i shumë veprave poetike dhe historike, mes të

VEPRIMTARI

BOTIME TE REJA

  • Prev

Rreth nesh

Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam (AIITC) është themeluar në vitin 1996, me vendim të Gjykatës së Tiranës nr. 143, datë 04. 03. 1996. Veprimtaria e këtij Instituti është e shumëfishtë dhe e larmishme në fusha të ndryshme si: shkencore, kulturore, studimore, botuese, informuese dhe dokumentuese. 

Lexo për më tepër

Lidhjet

radio

tv kontakt 2