wrapper

Veprimtari Libroteka

Librat dhe dorëshkrimet e vjetra në Librotekën AIITC

Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam disponon një nga librotekat më të pasura në vend. Ajo numëron rreth…

Bisedë me autorin Fate Velaj rreth romanit “Nilkon”

Tiranë, 14.11.2018 Dialogu ndërkulturor vazhdon të mbetet çelësi kryesor për njohjen e ndërsjellë mes popujve dhe rritjes së bashkëpunimit mes…

Instituti Ndërkombëtar i Mendimit Islam i dhuron librotekës AIITC disa botime me interes botëror

Tiranë, 20.10.2018 Instituti Ndërkombëtar i Studimeve Islame (IIIT) dhuroi për Librotekën AIITC disa vepra mjaft interesante nga autorë të ndryshëm,…

Metodologjia e historiografisë shqiptare në këndvështrimin e një historiani që guxon

Vërtetësia e fakteve historike të servirura nga historiografia shqiptare, ka qenë objekt diskutimi pas rënies së sistemit komunist. Nga një…

Dhurimi i librave për pasurimin e librotekës AIITC, kontribut për të ardhmen

Tiranë, 03.09.2018Libroteka AIITC është pasuruar me shumë tituj të rinj librash, letrarë e studimorë, nga kontributi i disa shkrimtarëve dhe…

الزوار الصغار يزورون مكتبة المركز الألباني

  تيرانا: 28 / 06 / 2018م. لقد جلب شهر يونيو - ضمن مشروع "دار الكتب" - الكثير من الزوار…

مكتبة المركز الألباني للفكر والحضارة الإسلامية تُقدِّمُ كتباً لمكتبة منطقة الكومبينات بمدينة تيرانا

  لقد تزايد طلب القراء خلال الموسم الصيفي لسحب الكتب من مكتبات أحيائهم؛ مما فَرَضَ ضرورةَ إثراء تلك المكتبات بعناوين…

المركز الألباني يمنح مجموعة من الكتب لمدرسة الحافظ إبراهيم داليو

  تعد المؤسسات المدرسية أفضل منبع للعلم والمعرفة للأطفال، حيث تغذي فيهم الرغبة في القراءة والمطالعة، و تعتبر الكتب اللا…

المركز الألباني للفكر والحضارة الإسلامية نَظَّمَ لقاءً مع الكاتب روالد هوسا

لقد كانت "رباعية" المستشرق الفارسي الشهير عمر الخيام مصدرَ إلهام للمؤلف روالد هوسا، الذي كان ضيفاً في اللقاء الذي نظمته…

مكتبة المركز تتبرع بمجموعة من الكتب لقرية بَالشاي في شكودرا

تيرانا: 20 / 02 / 2018م. إن الكتاب الذي تهديه اليوم يتحول إلى نافذة مفتوحة لرؤية عالم غير معروف. هذا…

Rreth nesh

Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam (AIITC) është themeluar në vitin 1996, me vendim të Gjykatës së Tiranës nr. 143, datë 04. 03. 1996. Veprimtaria e këtij Instituti është e shumëfishtë dhe e larmishme në fusha të ndryshme si: shkencore, kulturore, studimore, botuese, informuese dhe dokumentuese. 

Lexo për më tepër

Lidhjet

radio

tv kontakt 2