wrapper

Pjesemarrje

منتدى سنغفورة: دعوة لوضع ميثاق أخلاقي مشترك بين أتباع الأديان

اختتمت اليوم في مدينة سنغافورة أعمال المنتدى الثاني لرؤساء المراكز الثقافية والجمعيات الإسلامية خارج العالم الإسلامي ، الذي عقدته المنظمة…

Në nderim të figurës së dijetarit Mahmud Abdulkadir Arnauti

Pas përcjelljes për në banesën e fundit të dijetarit Mahmud Abdulkadir Arnaut, i cili u nda nga jeta pak ditë…

احتفال بذكرى نشاط 65 سنة لمدرسة علاء الدين في بريشتينا المركز الألباني للفكر والحضارة الإسلامية يشارك في المؤتمر العلمي المقام بهذا السبب.

بريشتينا: 18 / 05 / 2017م. بسبب الاحتفال بذكرى 65 سنة لنشاط مدرسة علاء الدين، أقامت رئاسة الإتحاد الإسلامي في…

المركز الألباني يشارك في المؤتمر الدولي لتجريم الإرهاب الإلكتروني

أبو ظبي: 15 - 16 مايو  2017م.    تحت رعاية سمو الشيخ عبد الله بن زايد آل نهيان، وزير الخارجية…

ندوة تذكارية للأستاذ إبراهيم غاشي بعد مرور سنوات على رحيله

تيرانا: مايو 2017م.   قام المعهدُ الألباني للتوحد الثقافي بتعاون مع المركز الالباني للفكر والحضارة الإسلامية بتنظيم ندوة تذكارية بعد…

AIITC merr pjesë në forumin rinor për inovacion dhe kreativitet në Dubai

Situata e trazuar në rajone të ndryshme të botës islame dhe më gjerë, ka nxitur shumë prej elitave intelektuale dhe…

Drejtori i AIITC merr pjesë në forumin për promovimin e paqes në shoqëritë muslimane

Situata e trazuar në rajone të ndryshme të botës islame dhe më gjerë, ka nxitur shumë prej elitave intelektuale dhe…

DR. MEVLUD DUDIÇ EMËROHET MYFTIU I RI I REPUBLIKËS SË SERBISË

Drejtori i AIITC Dr. Ramiz Zekaj merr pjesë në ceremoninë e ndarjes së "Muraseles" – Emërimit të Myftiut të ri…

Konferenca me temë "Rëndësia e Mësimit të Gjuhës Arabe"

Deklarata dhe kërkesa për mësimin gradual të gjuhës arabe nëpër institucionet arsimore në shtetet e Bashkimit Europian.Kjo ishte konferenca e…

AIITC mori pjesë në konferencën ndërkombëtare me rastin e Javës së Tolerancës dhe Pajtimit, zhvilluar në Kosovë

Në datat 24-26 maj 2013, pjesëmarrës nga e gjithë Kosova dhe bota u mblodhën në Pejë të Kosovës me rastin…

Rreth nesh

Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam (AIITC) është themeluar në vitin 1996, me vendim të Gjykatës së Tiranës nr. 143, datë 04. 03. 1996. Veprimtaria e këtij Instituti është e shumëfishtë dhe e larmishme në fusha të ndryshme si: shkencore, kulturore, studimore, botuese, informuese dhe dokumentuese. 

Lexo për më tepër

Lidhjet

radio

tv kontakt 2