wrapper

Pjesemarrje

توزيع جائزة "محمد بن راشد" للغة العربية

دبي: 11 / 04 / 2019م. لمدة خمس سنوات في دبي، تقوم دولة الإمارات العربية المتحدة بتنظيم جائزة "محمد بن…

Bashkimi në diversitet - AIITC përfaqësohet në Kongresin Botëror të muslimanëve në Mekë

Mekë, 12/12/2018 Bashkimi dhe largimi nga qëndrimet ekstreme dhe përjashtuese ishte kryefjala e Kongresit Botëror, i cili mblodhi përfaqësues të…

Restaurohet sahat kulla 200 vjeçare e Kavajës

Kavajë, 31.10.2018   Bashkia e Kavajës organizoi një ceremoni festive me rastin e 200-vjetorit të krijimit të Sahat kullës së…

Mbahet samiti XVI i këshillit të lartë për edukim, shkencë dhe kulturë mes myslimanëve të vendeve jo islame

Santiago, 30.10.2018 Organizata Islame për Edukim, Shkencë dhe Kulturë "ISESCO", në bashkëpunim me Organizatën Botërore për Zhvillim dhe Organizatën Islame…

مؤتمر الأقليات المسلمة يجمع في أبو ظبي شخصيات إسلامية من 140 دولة حول العالم.

أبو ظبي: 8 - 9 / 05 / 2018م. اختتم المؤتمر العالمي فعالياته في أبو ظبي تحت عنوان: "الأقليات المسلمة،…

AIITC merr pjesë në konferencën e 7-të ndërkombëtare të gjuhës arabe

Nga data 19 deri më 23 të muajit prill zhvilloi punimet Konferenca e 7-të Ndërkombëtare e Gjuhës Arabe, e organizuar…

آفاق جديدة للتعاون المثمر بين المركز الألباني للفكر والحضارة الإسلامية وعدد من المؤسسات العلمية في المملكة العربية السعودية

الرياض: 22 نوفمبر 2017 م   يقوم وفد من المركز الألباني للفكر والحضارة، المتكون من رئيس مجلس الإدارة الدكتور فاروق…

منتدى سنغفورة: دعوة لوضع ميثاق أخلاقي مشترك بين أتباع الأديان

اختتمت اليوم في مدينة سنغافورة أعمال المنتدى الثاني لرؤساء المراكز الثقافية والجمعيات الإسلامية خارج العالم الإسلامي ، الذي عقدته المنظمة…

Në nderim të figurës së dijetarit Mahmud Abdulkadir Arnauti

Pas përcjelljes për në banesën e fundit të dijetarit Mahmud Abdulkadir Arnaut, i cili u nda nga jeta pak ditë…

احتفال بذكرى نشاط 65 سنة لمدرسة علاء الدين في بريشتينا المركز الألباني للفكر والحضارة الإسلامية يشارك في المؤتمر العلمي المقام بهذا السبب.

بريشتينا: 18 / 05 / 2017م. بسبب الاحتفال بذكرى 65 سنة لنشاط مدرسة علاء الدين، أقامت رئاسة الإتحاد الإسلامي في…

Rreth nesh

Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam (AIITC) është themeluar në vitin 1996, me vendim të Gjykatës së Tiranës nr. 143, datë 04. 03. 1996. Veprimtaria e këtij Instituti është e shumëfishtë dhe e larmishme në fusha të ndryshme si: shkencore, kulturore, studimore, botuese, informuese dhe dokumentuese. 

Lexo për më tepër

Lidhjet

radio

tv kontakt 2