wrapper

AIITC shtrin bashkëpunimin me institucione kërkimore europiane  në sferën e studimeve fetare
Këto ditë zhvilloi një vizitë në mjediset e AIITC studiuesi italian, prof. dr. Davide Dainese, drejtor i bibliotekës G. Dosseti, pranë Fondacionit të Shkencave Fetare Gjoni XXIII (Fondazione per le scienze
AIITC zgjeron bashkëpunimin kulturor me Institutin e Monumenteve të Kulturës
Tiranë, 03.05.2019 Kryetari i Bordit drejtues të Institutit Shqiptar të Mendimit dhe të Qytetërimit Islam, z. Faruk Borova, i shoqëruar nga nëndrejtori i këtij instituti, z. Alban Kodra, zhvilluan një
Nis procesi i botimit në shqip të librit “Përmbledhje e Mbishkrimeve Osmane nga Shqipëria dhe Mali
Tiranë, 19.04.2019Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam është në përfundim të një tjetër projekti me interes, që i shërben më së miri pasurimit të kontributeve
Një përfaqësi e revistës shkencore-kulturore “Univers” zhvillon një vizitë pune në Muzeun Historik
Tiranë, 17.04.2019 Në kuadër të bashkëpunimit institucional me institucione simotra me rëndësi në kulturën shqiptare, një përfaqësi e redaksisë së revistës
AIITC vlerëson kontributin e shkrimtarit dhe publicistit Ibrahim D. Hoxha
Tiranë, 15.04.2019 Me rastin e 96-vjetorit të lindjes së historianit dhe studiuesit Ibrahim D. Hoxha, nëndrejtori i Institutit Shqiptar të Mendimit dhe të Qytetërimit Islam, z. Alban Kodra, dhe
AIITC përfaqësohet në Konferencën e 8 të Gjuhës Arabe në Dubai
Dubai, 11.04.2019 Pas ndarjes së Çmimit të Gjuhës Arabe “Mohammed bin Rashid”, Konferenca e tetë e Gjuhës Arabe në Dubai vazhdoi punimet me prezantimin e studimeve kërkimore në
Xhamitë e shqipërisë, tregues i zhvillimit të arkitekturës shqiptare
Shkëputur nga libri "Xhamitë e Shqipërisë - Historia, Arkitektura, shek. XV-XIX"Autor: Prof. Dr. Aleksandër MeksiBotues: AIITC Ndërtimet e kultit mysliman, me shumëllojshmërinë e tyre, zënë
Virtytet e Muhamed Ibn Ismail El-Buhariu, si trasmetuesi më i mirë i haditheve profetike
      Titulli: Muhtesar Sahih El-BuhariAutor: Imam Zejnudin Ahmed Ibn Abdul-Latif ZebidiBotues: AIITCViti i botimit: 2015 Cilësitë e Imam Buhariut:Imam Buhariu zë një pozitë shumë të
VJERSHËTARË TË HERSHËM ÇAMËR SIPAS IBRAHIM D. HOXHËS
Kjo antologji vjen si copëz e trashëgimisë kulturore shqiptare, që përcjell fakte interesante të Çamërisë nga penat e saj të arta, vjershëtarë si Muhamet Çami, Hasan Tahsini,
“Hyrje në Islam”, manuali praktik dhe udhërrëfyesi që ka udhëzuar miliona besimtarë
  “Hyrje në Islam” i autorit dr. Muhamed Hamidullah, botim i AIITC, është një nga librat më të njohur mbi fenë islame në shek. XX, i përkthyer në mbi 12 gjuhë të
MUSLIMANËT NË EUROPË, ELEMENT MIRËKUPTIMI DHE PROGRESI - Mbyllet me sukses edicioni i 14-të i
Tiranë, 11.01.2019 Prania e muslimanëve në Europë ka një histori të hershme mbi një mijë vjeçare, ashtu si dhe kontributi i tyre nëqytetërimin europian. Fillimisht nëpërmjet
FAKTE INTERESANTE MBI HISTORINË E SHTETIT, SHOQËRISË DHE QYTETËRIMIT OSMAN
Perandoria Osmane u themelua në fund të shekullit XIII, në Azinë e Vogël veriperëndimore, dhe arriti kulmin e fuqisë së saj gjatë shekujve XVI-XVII, duke u shtrirë në pjesën më të
Fjalori Arabisht-Shqip pjesë e mozaikut të fjalorëve të gjuhëve lindore
Fjalori arabisht-shqip i autorit Sulejman Tomçini, botim i Institutit Shqiptar të Mendimit dhe të Qytetërimit Islam, përbën një prurje të bollshme në fushën e leksikografisë shqiptare. Ai
“Fjalor i orientalizmave në gjuhën shqipe”, vepër unike e leksikografisë shqiptare
Tahir Dizdari është një ndër emrat e njohur të gjuhësisë shqiptare, me një kontribut të jashtëzakonshëm në fushën e orientalizmave dhe leksikografisë. Si njohës i thellë
Së shpejti dhuratë për lexuesin dy vëllime me poezi nga Ibrahim D. Hoxha
Instituti shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam ka futur në rrugën e botimit dy vëllime me poezi të historianit dhe shkrimtarit Ibrahim D. Hoxha, shkrimtari i shumë veprave poetike dhe historike, mes të

BOTIME TE REJA

Rreth nesh

Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam (AIITC) është themeluar në vitin 1996, me vendim të Gjykatës së Tiranës nr. 143, datë 04. 03. 1996. Veprimtaria e këtij Instituti është e shumëfishtë dhe e larmishme në fusha të ndryshme si: shkencore, kulturore, studimore, botuese, informuese dhe dokumentuese. 

Lexo për më tepër

Lidhjet

radio

tv kontakt 2