wrapper

Libri dhe misioni i tij në edukimin e brezave me kulturë e dije - Bisedë me autorin Xhevair Lleshi –
Tiranë, 14.02.2019 Libroteka e Institutit Shqiptar të Mendimit dhe të Qytetërimit Islam, në kuadër të ciklit “Bisedë me autorin”, zhvilloi një takim me shkrimtarin Xhevair Lleshi, autor dhe
Përkujtohet 100 vjetori i vdekjes së Ismail Qemalit në xhaminë trevllazër të Vlorës
Vlorë, 26.01.2019 Viti jubile i vdekjes së Ismail Qemalit, nismëtarit të ngritjes së flamurit kombëtar dhe Shpalljes së Pavarësisë, më 28 nëntor 1912, do të përkujtohet me një
AIITC përgatitet të nxjerrë numrin jubilar të revistës “Univers”
Tiranë, 24.01.2019 Redaksia e revistës shkencore- kulturore “Univers” u mblodh në ambientet e hotel “Rogner”, për të bërë analizën finale të artikujve të paraqitur për
Edukimi shpirtëror dhe rëndësia e tij në jetën e individit - Takim studentor me teologun Ervin
Tiranë, 24.01.2019 Departamenti i Studentëve pranë Institutit Shqiptar të Mendimit dhe të Qytetërimit Islam, në kuadër të veprimtarive mujore, zhvilloi ligjëratën me temë “Edukimi
VJERSHËTARË TË HERSHËM ÇAMËR SIPAS IBRAHIM D. HOXHËS
Kjo antologji vjen si copëz e trashëgimisë kulturore shqiptare, që përcjell fakte interesante të Çamërisë nga penat e saj të arta, vjershëtarë si Muhamet Çami, Hasan Tahsini,
“Hyrje në Islam”, manuali praktik dhe udhërrëfyesi që ka udhëzuar miliona besimtarë
  “Hyrje në Islam” i autorit dr. Muhamed Hamidullah, botim i AIITC, është një nga librat më të njohur mbi fenë islame në shek. XX, i përkthyer në mbi 12 gjuhë të
MUSLIMANËT NË EUROPË, ELEMENT MIRËKUPTIMI DHE PROGRESI - Mbyllet me sukses edicioni i 14-të i
Tiranë, 11.01.2019 Prania e muslimanëve në Europë ka një histori të hershme mbi një mijë vjeçare, ashtu si dhe kontributi i tyre nëqytetërimin europian. Fillimisht nëpërmjet
FAKTE INTERESANTE MBI HISTORINË E SHTETIT, SHOQËRISË DHE QYTETËRIMIT OSMAN
Perandoria Osmane u themelua në fund të shekullit XIII, në Azinë e Vogël veriperëndimore, dhe arriti kulmin e fuqisë së saj gjatë shekujve XVI-XVII, duke u shtrirë në pjesën më të
Fjalori Arabisht-Shqip pjesë e mozaikut të fjalorëve të gjuhëve lindore
Fjalori arabisht-shqip i autorit Sulejman Tomçini, botim i Institutit Shqiptar të Mendimit dhe të Qytetërimit Islam, përbën një prurje të bollshme në fushën e leksikografisë shqiptare. Ai
“Fjalor i orientalizmave në gjuhën shqipe”, vepër unike e leksikografisë shqiptare
Tahir Dizdari është një ndër emrat e njohur të gjuhësisë shqiptare, me një kontribut të jashtëzakonshëm në fushën e orientalizmave dhe leksikografisë. Si njohës i thellë
Së shpejti dhuratë për lexuesin dy vëllime me poezi nga Ibrahim D. Hoxha
Instituti shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam ka futur në rrugën e botimit dy vëllime me poezi të historianit dhe shkrimtarit Ibrahim D. Hoxha, shkrimtari i shumë veprave poetike dhe historike, mes të
Çmimi AIITC – Edicioni i njëmbëdhjetë
  Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam fton çdo konkurrent të marr pjesë në konkursin e përvitshëm “ Çmimi AIITC " i cili organizohet për të njëmbëdhjetin
Së shpejti në botim përmbledhja me krijimtarinë e moshave të reja
Tiranë, 20. 06. 2018 Një buqetë poezish dhe esesh, të krijuara nga moshat e reja, vjen së shpejti në duart e lexuesve shqiptarë. Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam ka nisur rrugën e
Përgatitet për botim numri 19 i revistës “Univers”
Tiranë, 04.07.2018 Me mbylljen e 6-mujorit të parë të vitit 2018, revista shkencore – kulturore “Univers” – botim i Institutit Shqiptar të Mendimit dhe të Qytetërimit Islam (AIITC),
Së shpejti del në qarkullim monografia mbi historinë e Vilajetit të Kosovës
Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam ndërmerr një tjetër hap drejt botimit të veprave serioze në fushën e shkencës dhe studimeve. Bëhet fjalë për historinë e krijimit dhe

BOTIME TE REJA

Rreth nesh

Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam (AIITC) është themeluar në vitin 1996, me vendim të Gjykatës së Tiranës nr. 143, datë 04. 03. 1996. Veprimtaria e këtij Instituti është e shumëfishtë dhe e larmishme në fusha të ndryshme si: shkencore, kulturore, studimore, botuese, informuese dhe dokumentuese. 

Lexo për më tepër

Lidhjet

radio

tv kontakt 2